PORADY PRAWNE ONLINE

Wzmożone kontrole w galeriach handlowych i na stokach narciarskich

W weekend zapowiadana jest akcja policji i służb sanitarnych, której celem jest kontrola przestrzegania reżimu sanitarnego, nie tylko na stokach, ale także w galeriach handlowych i punktach usługowych. Na celowniku służb znajdzie się zasłanianie nosa i ust, dezynfekcja, a także przestrzeganie limitów klientów w sklepach.

Wzmożone kontrole w galeriach handlowych i na stokach narciarskich

Zasady i restrykcje dotyczące funkcjonowania stoków narciarskich

 

Wśród najważniejszych obowiązków i zaleceń znalazły się rekomendacje dotyczące przejazdów wyciągami narciarskimi, kolejami linowymi oraz przenośnikami taśmowymi itp., mające na celu zapobiegania gromadzeniu się klientów w kolejce. W związku z powyższym dopuszcza się funkcjonowanie tych urządzeń zgodnie z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno - narciarskiej – przy czym konieczne jest w trakcie przejazdu zasłonięcie nosa oraz ust W innych przypadkach konieczne jest zachowanie dystansu od innych osób i stosowanie ograniczeń zgodnie z aktualnymi przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rekomenduje się podjęcie działań pozwalających na zachowanie odstępów pomiędzy klientami w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego, np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci itp. Oprócz tego właściciele stoków mają obowiązek informowania klientów, aby -  o ile to możliwe i nie będzie powodowało gromadzenia się osób w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego - na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowały osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg (mimo że hotele zostały zamknięte do 27 grudnia) lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno - narciarskiej.

 

 

 

Ministerstwo Rozwoju zaleca też, aby tereny narciarskie zostały podzielone na specjalne strefy, które obejmą stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie i punkty restauracyjne.  

 

Wśród innych wytycznych znalazły się rekomendacje dotyczące:

  • zakupu biletów  - bezobsługowo (online albo za pomocą biletomatu);
  • dezynfekcji - powierzchnie często dotykane na ternie narciarskiego ośrodka , w szczególności klamki, biletomaty, mają być codziennie dezynfekowane; obowiązkowe jest także dezynfekowanie całości sprzętu zwróconego przez osobę wypożyczającą;
  • ochrony pracowników - powinni być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym maseczki zasłaniające nos i usta, rękawiczki oraz środki do mycia i dezynfekcji rąk, a także nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie potrzeby.

 

Wytyczne dla narciarzy

 

Obowiązki nałożono również na samych narciarzy. Poza wspomnianymi wyżej obostrzeniami dotyczącymi przesadów wyciągami narciarskimi i kolejami linowymi bądź przenośnikami taśmowymi itp., obowiązują również limity osób korzystających ze stoków. Na stoku nie będzie mogła jeździć więcej niż 1 osoba na 100 metrów kwadratowych trasy. Co więcej, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.  

 

Działanie galerii handlowych

 

W sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób:

  •  1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
  •  1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

 

Dodatkowo obowiązuje zasada 1,5 m dystansu i konieczność dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa.
 

Źródło:
Oficjalna strona Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.