Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
PORADY PRAWNE ONLINE
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kto i kiedy może złożyć pozew o eksmisję?

Kancelaria Adwokacka

Pozbycie się lokatora, który zajmuje pomieszczenia bez tytułu prawnego wymaga uprzedniego wniesienia powództwa o eksmisję. To samo dotyczy lokatora i współlokatora uciążliwego czy też takiego, który stosuje przemoc domową.

Kto i kiedy może złożyć pozew o eksmisję?

Dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku można udać się do komornika celem jej przeprowadzenia. W pewnych przypadkach przeprowadzenie eksmisji jest możliwe również bez wyroku sądowego. Większość związanych z tym tematem kwestii reguluje Ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005r., Nr 31, poz. 266 ze zm.), Ustawa z 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964r., Nr 43, poz. 296 ze zm.)oraz Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005r., Nr 180, poz. 1493 ze zm.)

 

Pozew o eksmisję może złożyć przede wszystkim właściciel lokalu.

W sytuacji, gdy dana osoba nie ma tytułu prawnego do zajmowania lokalu, na żądanie właściciela musi się z niego wyprowadzić i wydać lokal właścicielowi. Może to nastąpić w przypadku samowolnego zajęcia lokalu czy też utraty tytułu prawnego do lokalu (np. wypowiedzenia umowy najmu). W wyjątkowych sytuacjach właściciel może żądać opuszczenia mieszkania przez osobę, która dysponuje tytułem prawnym do tego lokalu ale pozwala na to szczególny przepis prawa, np. istnieje konieczność przeprowadzenia remontu lub zagrożone jest bezpieczeństwo w związku stanem budynku. Sposobem na usunięcie z mieszkania lokatora, który nie chce opróżnić lokalu jest właśnie eksmisja.  

Eksmisji mogą domagać się również inne, niż właściciel, osoby.

 


Kancelaria Adwokacka
Data: 13.12.2011 00:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Windykacja
Słowa kluczowe: pozew, eksmisja, lokator, współlokator, małżonek, przemoc w rodzinie

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Sebastian: Eksmisja brzmi groźnie!
2011-12-13 21:03:43
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.