Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
PORADY PRAWNE ONLINE

Jak uniknąć problemów ze spłatą pożyczki?

Każda pożyczka jest inna - różne są dostępne kwoty, czas spłaty, firmy, które je oferują, ale też powody, dla których takie zobowiązania są zaciągane. Wszystkie te oferty łączy jednak jedna rzecz - konieczność terminowej spłaty całej należnej kwoty. Mogłoby to wydawać się informacją oczywistą, jednak niestety jest to kwestia pomijana przez wielu pożyczkobiorców w chwili zaciągania pożyczki, co może skutkować późniejszymi problemami z terminowym uregulowaniem pożyczonej sumy.

Jak uniknąć problemów ze spłatą pożyczki?

Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, i jakie kroki podjąć, by mieć pewność, że taka pożyczka gotówkowa nie zaowocuje dalszymi komplikacjami dla stanu naszych finansów.

 

Z czego mogą wynikać problemy ze spłatą?

 

By znaleźć sposoby pozwalające na uniknięcie problemów ze spłatą pożyczki, warto zastanowić się nad tym, z czego mogą one wynikać. Nie jest oczywiście możliwe stworzenie kompletnej listy, jeśli jednak wykluczymy część pożyczkobiorców, którzy dobrowolnie i świadomie nie chcą przestrzegać zapisów umowy, możemy podać dwa główne powody prowadzące do przekraczania terminu spłaty:

  1. Kwota do zwrotu jest na tyle wysoka, że możliwości finansowe klienta nie pozwalają na zebranie całej sumy w wyznaczonym czasie.
  2. Nieprzewidziane problemy z płynnością finansową sprawiają, że wywiązanie się z umowy jest po prostu niemożliwe.

 

W obu przypadkach do kłopotów ze zwrotem środków prowadzi co innego, inne są również sposoby pozwalające na uniknięcie takich komplikacji. Choć oczywiście dla zapewnienia sobie optymalnego poziomu bezpieczeństwa warto przed zaciągnięciem zobowiązania uwzględnić wszystkie omówione poniżej kwestie.

 

Sposoby na uniknięcie opóźnień w spłacie pożyczki:

 

Pożyczaj pieniądze tylko wtedy, kiedy ich potrzebujesz

 

Świadome i bezpieczne pożyczanie polega na decydowaniu się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego na podstawie rzetelnej oceny swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Nie kieruj się więc tylko i wyłącznie ich popularnością, łatwością procesu pożyczkowego czy atrakcyjnymi promocjami - pamiętaj, że każda pożyczka to również dodatkowe koszty, które obciążą Twój budżet. Dokładnie przemyśl więc to czy taka pożyczka to dla Ciebie właściwy krok, a także to, jakie są Twoje faktyczne potrzeby - w ten sposób dobierzesz właściwą kwotę.

 

Wybierz kwotę, którą jesteś w stanie oddać

 

Suma, jaką zdecydujesz się pożyczyć, nie powinna jednak zależeć tylko od Twoich potrzeb, ale też stanu i możliwości Twoich finansów. Jeśli bierzesz chwilówkę z terminem spłaty wynoszącym 30 dni, pożycz tylko tyle, ile faktycznie jesteś w stanie zebrać w tym czasie. I pamiętaj, by w tej sumie uwzględnić również koszt pożyczki - jeśli wiesz więc, że jesteś w stanie na spłatę pożyczki odłożyć 2 tysiące złotych, pożyczona kwota wraz z kosztem zobowiązania musi mieścić się w tej sumie. Pożyczając więcej, podejmujesz zbędne ryzyko, które może skończyć się opóźnieniami.

 

 

 

Wybierz ofertę, która pozwala na zmianę terminu spłaty

 

Co jednak jeśli właściwie dobierzesz kwotę pożyczki, ale niespodziewane komplikacje nagle negatywnie wpłyną na Twoje finanse? Przed takimi problemami możesz zabezpieczyć się z wyprzedzeniem, wybierając ofertę udostępniającą opcję przesunięcia terminu spłaty - w niektórych ofertach warunki skorzystania z takiej możliwości są z góry określone, wraz z jej ewentualnymi kosztami, w innych pożyczkodawcy zachęcają do kontaktu w razie kłopotów ze spłatą i wypracowania indywidualnych rozwiązań. Zawsze warto jednak dowiedzieć się, jak dana firma pożyczkowa podchodzi do tego zagadnienia, jeszcze przed podpisaniem umowy.

 

W miarę możliwości należy oczywiście unikać jakichkolwiek opóźnień, które nie tylko podnoszą koszt zobowiązania, ale wpływają też negatywnie na historię kredytową - niestety nie zawsze jest to od nas zależne. Na szczęście istnieje wiele możliwości pozwalających na wyjście z trudnych sytuacji, zamiast więc ignorować kwestię przekroczenia terminu, warto szukać skutecznych rozwiązań z wyprzedzeniem.


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.