PORADY PRAWNE ONLINE

Gaz ziemny dla firm - 5 pytań, które trzeba zadać nowemu sprzedawcy

Coraz liczniejsza grupa przedsiębiorców szukając realnych oszczędności decyduje się na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego dla firm. Specjaliści mówią o obniżeniu kosztów gazu nawet o 25% w skali roku. Takie działania spotykają się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że podpisanie umowy z nowym sprzedawcą może przebiegać sprawnie i szybko. Podpowiadamy, jak najlepiej wybrać nowego sprzedawcę i o co pytać przed podpisaniem umowy. Coraz liczniejsza grupa przedsiębiorców szukając realnych oszczędności decyduje się na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego dla firm. Specjaliści mówią o obniżeniu kosztów gazu nawet o 25% w skali roku. Takie działania spotykają się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że podpisanie umowy z nowym sprzedawcą może przebiegać sprawnie i szybko. Podpowiadamy, jak najlepiej wybrać nowego sprzedawcę i o co pytać przed podpisaniem umowy.

Gaz ziemny dla firm - 5 pytań, które trzeba zadać nowemu sprzedawcy

Zgodnie z uregulowaniami z 2011 roku firmy mają prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy gazu ziemnego. Tuż po wprowadzeniu tych przepisów zainteresowanie takim procederem było niewielkie. Jednak wzrost świadomości przedsiębiorców, upowszechnienie wiedzy na ten temat, liczne kampanie reklamowe, a także ogólny trend wśród firm do ograniczania kosztów bieżącej działalności, sprawił, że w ostatnich latach dynamika zmian sprzedawcy gazu przybrała na sile.

 

W 2013 roku na szukanie nowych sprzedawców zdecydowało się tylko 429 firm. W 2015 roku było ich już ponad 30 tys. Tendencja ta się umacnia i jak prognozują specjaliści w kolejnych latach będzie rozwijała się jeszcze dynamiczniej. Wizja realnych oszczędności na gazie sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na zmianę sprzedawcy gazu. Oto, na co warto zwrócić uwagę wybierając nowego sprzedawcę gazu ziemnego dla firm.

 

Czy umowę sprzedaży gazu ziemnego dla firmy mogę podpisać w dowolnym momencie?

 

Zmianę sprzedawcy gazu można dokonać w każdej chwili, bez ponoszenia z tego tytułu żadnych opłat.

 

Maksymalny czas załatwiania wszystkich formalności wynosi zgodnie z przepisami Prawa Energetycznego 21 dni. Nie ma to jednak większego znaczenia dla przedsiębiorstwa, tym bardziej że kwestie te załatwia w jego imieniu nowy sprzedawca gazu ziemnego dla firm.

 

Czym Państwa oferta różni się od propozycji innych sprzedawców gazu ziemnego dla firm?

 

Najważniejszym kryterium przy wyborze oferty jest oczywiście cena gazu i wysokość opłaty handlowej. Warto też jednak zwrócić uwagę na inne elementy, jak choćby jakość obsługi, dostępność dedykowanego doradcy, czy gwarancja stałej ceny. – wyjaśnia specjalista z firmy EWE.

 

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu nowej umowy niezbędne jest także przeanalizowanie oferty pod kątem własnych potrzeb. Na rynku działa obecnie ponad 180 (dane Urzędu Regulacji Energetyki z 2016 roku) przedsiębiorstw dostarczających gaz, część z nich dostarcza go na własne potrzeby. Wśród tych firm są bardzo zróżnicowane podmioty z różnym stażem na rynku, cenami i standardami obsługi klienta.

 

W procesie wyboru nowego sprzedawcy warto stawiać na sprawdzone podmioty z odpowiednim doświadczeniem, jak EWE – spółka która jest na rynku już od ponad 18 lat. Współpraca z EWE to oferta dopasowana do potrzeb każdej firmy i wysoka jakość obsługi.

 

Jakie formalności są niezbędne, by dokonać zmiany sprzedawcy gazu?

 

W celu zmiany sprzedawcy gazu w firmie niezbędne jest wypowiedzenie umowy dotychczasowemu sprzedawcy, rozliczenie zużycia według wskazań licznika, podpisanie nowej umowy, a także poinformowanie o nowym sprzedawcy dystrybutora (OSD).

 

W zakresie spraw formalnych najprostsze jest udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy. To na nim spoczywa wówczas obowiązek załatwienia wszystkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy gazu w firmie. Cała zmiana jest wówczas zupełnie nieodczuwalna. Zauważalne będzie jedynie zmniejszenie wysokości rachunków za gaz ziemny. – dodaje specjalista z firmy EWE.

 

Czy zmiana sprzedawcy spowoduje przerwy w dostawie gazu?

 

Zmiana sprzedawcy gazu nie powoduje żadnych zakłóceń dla odbiorcy. Dystrybutor gazu dba o ciągłość dostaw, które są prowadzone bez zakłóceń bez względu na rodzaj umowy z konkretnym oferentem.

 

 

Ile można zaoszczędzić na takim rozwiązaniu?

 

Zmiana sprzedawcy gazu pozwala obniżyć koszty gazu aż o 25% w skali roku. Jest to więc spora kwota, którą można przeznaczyć na inne działania wspierające konkurencyjność danego przedsiębiorstwa na rynku.

 

Wiele firm jest zmuszonych do poszukiwania oszczędności, by utrzymać się na rynku i znaleźć środki na dalszy rozwój. Zmiana sprzedawcy gazu pozwala na zmniejszenie rachunków za gaz i pozyskanie niemal bez wysiłku dodatkowych pieniędzy bez konieczności dokonywania bardziej radykalnych kroków. Tysiące firm skorzystało już z tego rozwiązania i poleca je innym przedsiębiorcom.


Data: 05.09.2017 07:00
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Podatki, Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: gaz, przedsiębiorstwo, własna firma, gaz ziemny, dostawca gazu ziemnego

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.