Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
PORADY PRAWNE ONLINE

Jak wybrać idealny samochód do firmy?

Codziennie wielu polskich przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: jaki samochód do firmy będzie najlepszy? Benzyna czy diesel? A może hybryda? Co powinno zwracać szczególną uwagę podczas wyboru floty i jakie są preferencje polskich przedsiębiorców?

Jak wybrać idealny samochód do firmy?

Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w sierpniu 2014 roku wśród właścicieli firm i osób decydujących o zakupie środków trwałych przyniosło dość jednoznaczne wnioski na temat tego, jakie kryteria są dla nich kluczowe podczas wyboru samochodu.

 

Cena

 

Jest to jeden z najważniejszych wyznaczników i nikogo to specjalnie nie dziwi. W końcowym rozrachunku jednak to nie koszt zakupu powinien być najważniejszym czynnikiem wyboru, a oszczędności płynące z dalszej eksploatacji. Między innymi dlatego właśnie coraz więcej osób (ok. 25 proc. badanych) zdecydowałoby się na technologię hybrydową lub co najmniej rozważyłoby taki wybór. Napęd hybrydowy jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także pozwala obniżyć koszty eksploatacji samochodu. Niestety, niewiedza potencjalnych nabywców w kwestii hybryd sprawia, że zainteresowanie tymi autami w Polsce nie jest jeszcze tak duże jak na Zachodzie.

 

Źródło: http://www.toyotanews.pl/

 

Koszty utrzymania

 

Całkowite koszty ponoszone w trakcie użytkowania pojazdu to drugi najczęściej wskazywany wyznacznik wyboru samochodu. W ten sposób odpowiedziało 22 proc. respondentów spontanicznie zaraz po zadaniu pytania, zaś 84 proc. wskazało ten aspekt w dalszej części badania.

 

Ważniejsza dla większości osób jest suma kosztów związanych z posiadaniem auta niż jego pierwotna cena zakupu – opowiada się za tym ponad połowa ankietowanych. Co ciekawe, osoby, które skłaniają się ku hybrydom, są świadome, iż koszty eksploatacji w przypadku aut z tego rodzaju napędem są zauważalnie niskie.

 

Bezawaryjność i koszty serwisu

 

Każdy z nas chciałby, aby nowy samochód był możliwie bezawaryjny. Im dłuższa eksploatacja bez wyraźnych usterek, tym więcej oszczędności, a jeśli już dochodzi do naprawy auta, istotne okazują się także koszty serwisowania. Te kwestie są bardzo ważne dla ponad 80 proc. biorących udział w badaniu. Bezpośrednio związane z kosztami serwisu i awaryjnością są także warunki gwarancji. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na długość okresu gwarancyjnego, ale przede wszystkim na to, co dana gwarancja obejmuje.

 

To, jakie auto do firmy najlepiej wybrać, zależy też w ogromnej mierze od rodzaju działalności i wynikających stąd potrzeb. Większość przedsiębiorców z małych i średnich firm przewozi przede wszystkim towary i z tego zapewne wynika fakt, że wielkość auta jest istotna dla ponad 70 proc. właścicieli firm.

 

Warunki finansowania

 

Producenci aut dysponują jasnymi zasadami dotyczącymi ofert leasingowych, dzięki czemu sprawnie można porównać dostępne oferty, a to właśnie leasing stanowi w Polsce najczęstszą metodę pozyskiwania samochodu do przedsiębiorstwa. Wynika to z większej swobody przy odliczaniu wydatków na samochód od dochodu niż w przypadku kredytu czy zakupu za gotówkę oraz większej przejrzystości tej procedury.
Popularną formą finansowania, zwłaszcza wśród dużych firm, jest usługa flotowa, w której oferowane są samochody w leasingu obejmującym tylko różnicę między ceną zakupu a wartością samochodu na koniec umowy w połączeniu z pełną obsługą serwisową. Jest to korzystne z trzech powodów - po pierwsze, raty są bardzo niskie, co uwalnia kapitał obrotowy. Po drugie, firma nie musi się borykać z problemami związanymi z utrzymaniem i obsługą samochodów, bo robi to za nią dealer. Po trzecie, na koniec umowy cena wykupu jest równa wartości samochodu, dzięki czemu klient może bez straty oddać samochód dealerowi i nie tracić czasu na jego sprzedaż ani nie płacić od sprzedaży podatku dochodowego. Od kilku lat niektórzy producenci oferują takie programy nie tylko wielkim klientom zamawiającym dziesiątki czy setki samochodów. Mogą z nich korzystać nawet firmy jednoosobowe.

 

Wybierając samochód do firmy, starajmy się spoglądać na temat szeroko. Odpowiedzmy sobie przede wszystkim na pytanie, czy warto oszczędzać na pierwotnej cenie, aby potem przepłacać za koszty eksploatacji.


Data: 24.10.2014 08:51
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Zarządzanie
Słowa kluczowe: auto dla firm, samochód służbowy, leasing samochodu, koszty eksploatacji

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Kędzior@: My korzystamy z wypożyczalni Panek. Mają wybór samochodów osobowych i premium, także i dla mnie i dla pracowników szeregowych bez problemu się wybrało odpowiedni wóz. Auta mają dobre i solidne więc nie martwimy się o awaryjność, a modele dostosowany jest do naszych potrzeb.
2016-09-09 17:15:45
STARman: Nie wiesz jaki samochód do firmy będzie odpowiedni? STAR - wolny, pancerny i mało kto chce nim jeździć!
2015-01-12 19:39:25
jantok: Jakie auto do firmy? Tanie, solidne i debiloodporne.
2015-01-12 19:37:19
dominik: Jaki samochód do firmy wybrać? To naprawdę poważne pytanie, rozwiązań jest wiele. Jak zapytamy o radę kolegę czy koleżankę, to każdy poda inną wersję tego, jakie auto do firmy pasuje najlepiej. Ja uważam, że nie należy się tylko ekonomią kierować, trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki.
2014-12-18 11:04:17
Prezes K.L: Jakie auto do firmy ? Dla siebie lepsze dla pracownika byle by dojechał, poszanowania dla firmowych aut niema.
2014-12-11 13:24:47
Doszkiewicz: Jak masz dochody to leasing nie straszny. Jakie auto do firmy? Jasne, że ekonomiczne i trwałe. Polecam sprawdzić pracowników jak dbają o auta. To powinno być wyznacznikiem jaki samochód do firmy będzie najlepszy...
2014-11-20 20:41:27
Magda: włśnie płacę leasing i oddam w prezęcie 60 tys.
2014-11-11 21:46:57
Ryszard: weź leasing a zostaniesz bankrutem
2014-11-10 10:47:32
Dagmara: Najlepszy samochód na firmę to powinien być ekonomiczny,trwały i wydajny.Wszystko zależy też do czego ma służyć.
2014-11-04 18:07:06
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.