PORADY PRAWNE ONLINE

Prowadzisz solarium? Już niebawem nie będziesz mógł reklamować swoich usług

Procedowana właśnie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium zawiera szereg przepisów, które mogą nie spodobać się przedsiębiorcom prowadzącym solarium. Nowe prawo uderza nie tylko z grupę konsumentów, ale także nakłada nowe, restrykcyjne obowiązki. Jakie?

Prowadzisz solarium? Już niebawem nie będziesz mógł reklamować swoich usług

Zakaz korzystania z solarium

 

Ustawa autorstwa Prezydenta o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium zakłada m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z solarium. Zakaz ten obejmie osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

 

Jakie obowiązki nakłada ustawa?

 

Ustawa nakłada także obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich oraz całkowicie zakazuje promocji i reklamy usług w tym zakresie. 

 

Skąd takie zmiany?

 

Podstawą tak restrykcyjnych regulacji prawnych ma być działanie profilaktyczne w zakresie czerniaka złośliwego, na którego zapada coraz większa liczna Polaków. Uznano, że małoletni poniżej 18 roku życia nie powinni w ogóle korzystać z solarium, z uwagi na jego szkodliwość.

 

 

Wysokie kary za naruszenie ustawy

 

Osoby prowadzące solarium będą musiały mieć się na baczności i dokładnie sprawdzać wiek osób korzystających z ich usług. kara czeka także za nieprzestrzeganie pozostałych zakazów i wymogów ustawowych. Za nieprzestrzeganie ustawy ma grozić kara od tysiąca do 50 tysięcy złotych. Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy ma przeprowadzać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

 

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (pierwotny druk nr 1651)


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.