PORADY PRAWNE ONLINE

Elektroniczna skrzynka podawcza zacznie działać już od sierpnia

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dostęp do polskich urzędów ma być z roku na rok unowocześniany, tak aby większość spraw administracyjnych można było załatwić bez wychodzenia z domu. Tym samym resort chce, aby w Polsce obieg dokumentów związanych z takimi sprawami odbywał się wyłącznie w formie elektronicznej. Do tego potrzeba jednak nie tylko specjalnych urządzeń i przepisów ale przede wszystkim systemu, za pośrednictwem którego składane i wysyłane będą wszystkie niezbędne dokumenty.

pobierz_plik
Skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego POBIERZ »

Chodzi oczywiście o tzw. Elektroniczną Skrzynkę Podawczą. Dzięki niej każdy z nas będzie mógł bez problemów, przynajmniej według założeń Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, złożyć odpowiednie wnioski i dokumenty w postępowaniu administracyjnym bez wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać komputer z dostępem do Internetu oraz skaner, dzięki któremu prześlemy urzędnikom ważne dokumenty. Taka skrzynka pojawi się w naszym kraju już w sierpniu tego roku.

 

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza będzie powiązana z funkcjonującym już od jakiegoś czasu systemem ePUAP (Platforma Usług Administracji Publicznej). Podstawową jednak różnicą jest to, że od sierpnia 2014 r. korzystanie z niej będzie obowiązkowe. Dodajmy, że nie chodzi tu o obywateli, ponieważ ci nadal będą mogli wybrać czy sprawa będzie prowadzona za pośrednictwem systemu elektronicznego czy też w tradycyjnej formie wiążącej się z wizytami w odpowiednim urzędzie. Elektroniczna Skrzynka stanie się obowiązkowym narzędziem pracy każdego polskiego urzędnika. W praktyce będzie to wyglądało tak, że urzędy zostaną zobowiązane do przekazania Ministrowi Administracji i Cyfryzacji wzorów dokumentów elektronicznych oraz opisu usług przez nie realizowanych, które następnie zostaną umieszczone w centralnym repozytorium razem z formularzami elektronicznymi. Na ePUAP zostanie opublikowana baza adresów ESP wykorzystywanych przez podmioty publiczne. Liczba wniosków dostępnych w elektronicznym systemie będzie stopniowo powiększana, aby ostatecznie wszystkie sprawy administracyjne mogły być zrealizowane bez konieczności wychodzenia z domu. Taki model obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej – prawie 95% spraw administracyjnych załatwimy poza urzędem.

 

Dodatkowym plusem wprowadzanych zmian będzie możliwość przeglądania akt sprawy umieszczonych w systemie. Zniknie więc potrzeba wizyt w urzędzie i stania w długich kolejkach – strona czy uczestnik postępowania będąc zarejestrowanymi w systemie ePUAP bez trudu otrzymają dostęp do wszystkich dokumentów w toczącej się sprawie.

 

Złą wiadomością jest jednak wprowadzenie fikcji prawnej w zakresie doręczeń elektronicznych dokumentów np. wezwań do uzupełnienia braków. Dokument będzie uznawany za doręczony po upływie 14 dni od przesłania go na elektroniczne konto adresata (niezależnie od tego czy adresat przeczyta to pismo czy nie), oczywiście jeśli uprzednio zgodzi się on na elektroniczne załatwianie spraw. W związku z tym mogą pojawiać się sytuacje, w których adresaci zapomną bądź nie będą mogli skorzystać ze swojego kont w systemie, a mimo tego urzędnik otrzyma informację, że wiadomość została poprawnie doręczona. Na szczęście omawiana fikcja w e-doręczeniach nie zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku, lecz od 2016 r.


Data: 22.05.2014 08:50
Autor/Źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: elektroniczna skrzynka podawcza, skrzynka elektroniczna, doręczenia elektroniczne, dokumenty elektroniczne, formularze elektroniczne

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.