PORADY PRAWNE ONLINE
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Resorty gospodarki i finansów postanowiły wprowadzić od używania służbowego samochodu podatek ryczałtowy

Używanie firmowego auta do prywatnych celów, np. wyjazdu w góry czy nad morze z rodziną, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy pracownik korzysta ze służbowego samochodu nieodpłatnie. Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Gospodarki postanowiło zmienić nieco zasady związane z powyższym podatkiem. Zmiany pojawią się już w przyszłym roku.

pobierz_plik
umowa o używanie samochodu prywatnego do celow służbowych POBIERZ »

Przypomnijmy, że na chwilę obecną użytkowanie firmowego samochodu jest przychodem podatnika i w związku z tym musi być opodatkowane. W praktyce taka regulacja budzi sporo kontrowersji, ale także i innych kłopotów. Podatnicy nie wiedzą bowiem jak prawidłowo obliczyć należny podatek, a w zasadzie jak ustalić przychód wygenerowany przez użycie służbowego auta do celów prywatnych. Organy podatkowe odpowiadają, że idealnym wyznacznikiem są ceny w wypożyczalniach samochodów. Niestety urzędnicy nie biorą jednak pod uwagę różnych uwarunkowań w działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wynajmu samochodów, i przedsiębiorców, którzy przekazują samochód pracownikowi. W związku z tym kryterium organów podatkowych wydaje się być niewystarczające.

 

 

Aby uniknąć problemów resorty gospodarki i finansów postanowiły wprowadzić od używania służbowego samochodu podatek ryczałtowy. Od 2015 r. korzystający z firmowego auta nie będą musieli zatem rozliczać się na zasadach przewidzianych dla podatku dochodowego. Pomysł modyfikacji podatku nie jest jednak nowy, ponieważ już w marcu 2013 r. Ministerstwo Finansów proponowało wprowadzenie ryczałtu. Użytkownicy pojazdów o mniejszej pojemności silnika (do 2000 cm3) mieli wówczas płacić 45 zł podatku, a użytkownicy pojazdów o większej pojemności – 2 razy tyle, czyli 90 zł miesięcznie. Kwota podatku wynikała z kalkulacji nieodpłatnego świadczenia jako stawki kilometrowej dla samochodu o określonej pojemności silnika (z rozporządzenia o podróżach służbowych) i 300 km. Zmiana jak wiemy nie została wprowadzona w życie.

 

A jaki jest plan na przyszły rok? Rząd określi jedną wartość świadczenia, dzięki czemu podatnicy nie zagubią się w swoich obliczeniach podatkowych (podstawa opodatkowania będzie taka sama dla wszystkich podatników, niezależnie od marki, modelu, wieku czy wyposażenia pojazdu służbowego). Ryczałt będzie obliczany na podstawie pojemności silnika użytkowanego firmowego samochodu – wydaje się, że jest to rozsądne i uczciwe rozwiązanie. Dzięki nowelizacji przepisów podatkowych zyska nie tylko państwo – prognozuje się zwiększenie liczby deklaracji podatkowych uwzględniających przychód z użytkowania służbowego auta, ale także i sami podatnicy. Jednolite kryterium podstawy opodatkowania położy kres dobrowolnej interpretacji przepisów nie tylko samych podatników ale i organów podatkowych. W związku z tym urzędnicy nie będą mieli podstaw do kwestionowania przyjętej przez podatnika wysokości osiągniętego przychodu (a tak niestety jest na chwile obecną).

 

Ciekawostką jest, że omawiane zmiany wchodzą w zakres tzw. czwartej transzy ustawy deregulacyjnej, określanej także mianem ustawy ułatwiającej wykonywanie działalności gospodarczej w Polsce.


Data: 15.05.2014 11:00
Autor/Źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Podatki, Zarządzanie
Słowa kluczowe: auto służbowe, samochód służbowy, pojazd służbowy, podatek, podatki

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.