PORADY PRAWNE ONLINE
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

To właśnie dziś - upływa 95 lat uzyskania przez kobiety praw wyborczych

Dzisiaj, 28 listopada 2013 r., mija rocznica, kiedy Polki i Nowozelandki wywalczyły prawa wyborcze. Polki zdobyły je 95 lat temu, obywatelki Nowej Zelandii 120 lat temu. Z tej okazji w trakcie dorocznego szczytu "Kobiety w parlamentach – światowe forum (WIP)", który odbywa się w Parlamencie Europejskim, Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka zabrała głos, podkreślając, jak ważne były to wydarzenia. Również z tej okazji 3 grudnia w polskim Parlamencie odbędzie się konferencja upamiętniająca 95-lecie praw wyborczych dla Polek.

To właśnie dziś - upływa 95 lat uzyskania przez kobiety praw wyborczych

W trakcie spotkania zostanie także złożony projekt uchwały, upamiętniający wydarzenia z 1918 r. Zostanie też przedstawiony film pt. „Całej pensji i połowy władzy” przygotowany przez Fundację Feminoteka, który ukazuje pozycję kobiet i ich walkę o równe prawa w XIX i XX w.

 

Kobiety w Polsce wywalczyły sobie prawa wyborcze dopiero w 1918 r., co zatwierdził dekret Józefa Piłsudskiego, ówczesnego Naczelnika Państwa. W pierwszych wyborach II Rzeczpospolitej, w których kobiety mogły brać udział, 26 stycznia 1919 r., wybrano 8 posłanek: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Marię Moczydłowską, Zofię Moraczewską, Annę Piasecką, Zofię Sokolnicką i Franciszkę Wilczkowiakową. Stanowiły one zaledwie ok. 2% ogólnej liczby polskiego Sejmu.

 

W dorobku pierwszych parlamentarzystek były tak znaczące inicjatywy ustawodawcze, jak ustawa w przedmiocie zmiany postanowień prawa cywilnego dotyczących praw kobiet, ustawa o ochronie kobiet i młodocianych, ustawa dotycząca zwalczania handlu kobietami i dziećmi, projekty dotyczące systemu oświaty, nowoczesna ustawa o opiece społecznej, a także projekt ustawy o sprzedaży i wyrobie spirytusu i napojów alkoholowych, który stał się wzorem dla wielu krajów europejskich. Pierwsze parlamentarzystkami wyróżniały się szczególną wrażliwością na sprawy społeczne, edukację i problemy zwykłych ludzi.

 

W polskim Parlamencie rozpocznie się niedługo debata nad wprowadzeniem tzw. ustawy suwakowej, czyli naprzemiennego umieszczania kobiet i mężczyzn na listach wyborczych. Zostały w tej sprawie złożone dwa projekty ustaw – jeden przez Wandę Nowicką, a drugi przez Parlamentarną Grupę Kobiet. Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka ma nadzieję, że kolejna próba wprowadzenia parytetu odniesie sukces i nie trzeba będzie czekać kolejnych blisko 100 lat, żeby liczba kobiet i mężczyzn w Parlamencie wyrównała się.

 

Konferencja upamiętniająca 95-lecie praw wyborczych dla Polek odbędzie się 3 grudnia 2013 r. o godz. 13.30 w Sejmie RP (bud. G, sala 24).
Spotkanie będzie transmitowane on-line na stronie www.sejm.gov.pl
 


Data: 28.11.2013 16:19
Autor/Źródło: Kancelaria Sejmu
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: prawa kobiet, prawa wyborcze, ustawa, prawo konstytucyjne, rocznica

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.